Počasí v horách je zkrátka nevyzpytatelné a vůbec přitom nezáleží, zda vyrážíte na celodenní túru nebo jenom kratší výlet. Mějte na paměti, že i české „hory“ mohou být pro začínající turisty poněkud zrádné. Řeč přitom není pouze o počasí, které se mění i v létě doslova z minuty na minutu. Horské stezky jsou v zimních měsících často namrzlé, a tak se bez kvalitních trekových bot zkrátka neobejdete. Zkrátka hory není radno podceňovat a to ani v případě těch našich, které řada zkušených horalů za hory téměř nepovažuje. Jak se připravit i na neočekávané situace, které mohou během horské túry nastat? A jak se vlastně do hor vybavit?
Ještě než vyrazíte na túru…
Zima je, co se týče přípravy, poněkud specifičtější. Zatímco v létě si často vystačíte s kvalitní trekovou obuví a pohodlným oblečením. V zimě vám příprava na horskou turistiku zabere mnohem více času. Nepodceňujte plánování a to hlavně v situaci, kdy danou túru absolvujete poprvé. Naplánujte trasu cesty, zjistěte si něco o její náročnosti a volte jí s ohledem na vaší fyzickou kondici. Nezapomeňte naplánovat ani případné zastávky na občerstvení. Předem si také vytipujte místa, kde by bylo možné v případě nutnosti trasu zkrátit nebo urychlit. A v neposlední řadě se nezapomeňte podívat na předpověď počasí, která vám napoví, jak se na plánovaný výlet obléknout.
Jak se obléknout a co dát do batohu…
Oblečení volte dle náročnosti túry i fyzické aktivity. I když předpověď ukazuje oblohu bez jediného mráčku, raději mějte v batohu pro případ připravenou nepromokavou bundu, teplou vrstvu navíc, náhradní ponožky, čepici a rukavice. Pokud je to jen trochu možné, oblečení zabalte do nepromokavého obalu, který oblečení ochrání proti vlhkosti. A jak se obléknout? Na termoprádlo oblékněte zateplovací vrstvu oblečení a na tu ještě nepromokavou vrstvu, která vás ochrání před větrem i deštěm.