Když v domě vypukne požár a na místo dorazí hasiči, kteří z objektu vynáší zasažené osoby, lidé projevují neskonalou vděčnost, neboť hasiči zachraňují nejen majetek, ale především životy. To je také důvodem, proč je povolání hasiče považováno za jedno z nejvíce doceňovaných ve společnosti. Existují ovšem i technická zařízení, která mají obdobnou funkci – zachraňovat životy lidí uvězněných v uzavřených prostorách bez oken. Ano, jsou to ta nenápadná a mnohdy přehlížená nouzová osvětlení v suterénních prostorách barů, restaurací, divadel, kin, skladů či provozoven.
Nouzové osvětlení napájí vlastní nezávislý systém, který nevyžaduje napájení z elektrické sítě, nouzové osvětlení se vždy uvede do provozu při výpadku elektřiny, k němuž dochází v důsledku technické poruchy, ale i při požáru či jiných živelných pohromách. Nouzové osvětlení může budit zdání, že jde o funkční zařízení jaksi samo od sebe, že není třeba žádná jeho revize, a že po jeho instalaci bude fungovat věčně, ale tak tomu samozřejmě není. Revize nouzového osvětlení je stejně důležitá, jako jiné revizní činnosti. Provádí je kvalifikovaný elektrikář v pravidelných intervalech a pro většinu objektů jsou povinná. Jaké technické potíže může například revize odhalit?
Závada na světelném zdroji – u některých svítidel mohou být vadné žárovky, ty je třeba včas vyměnit. Některé patice objímek mohou být zoxidované v důsledku vyšší atmosférické vlhkosti. Svítidla také mohou být poškozena mechanicky, například při stavebních pracích v interiéru budov.
Poškozené vodiče – k poškození vodičů může dojít například vlivem stárnutí izolačního materiálu, anebo dojde k obnažení izolační vrstvy v důsledku prokousání hlodavci či skřípnutí vodiče stavebním obkladovým materiálem.
Porucha napájení – u nouzového osvětlení je třeba kontrolovat i napájecí zdroje, například tu mohou být poškozené akumulátory zkratem nebo v důsledku značného stáří.